dnes je 26.12.2024

Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Vzor prepravného poriadku nákladnej cestnej dopravy

2.1.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.112 Vzor prepravného poriadku nákladnej cestnej dopravy

Mgr. Alexandra Mišinová, LL.M.


Stiahnuť dokument

Meno a priezvisko

alebo obchodný názov dopravcu: ................................................................................................ trvalé bydlisko alebo sídlo ................................................................................, vydáva podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov

PREPRAVNÝ PORIADOK NÁKLADNEJ CESTNEJ DOPRAVY

Čl. 1

Základné ustanovenia

(1) Tento prepravný poriadok upravuje práva a povinnosti ako aj zodpovednosť pri preprave vecí cestným nákladným vozidlom medzi dopravcom a fyzickými osobami a právnickými osobami zúčastnenými na preprave, podmienky na uzavretie zmluvy o preprave vecí podľa § 610 a nasl. Obchodného zákonníka a jej obsah. Neupravuje ceny a cenové podmienky.

(2) Dopravcom podľa tohto prepravného poriadku je:

meno a priezvisko alebo obchodný názov dopravcu ..........................................................

trvalé bydlisko alebo sídlo .................................................................................................,

IČO ...............................................................................................................................

(3) Podľa tohto prepravného poriadku dopravca vykonáva vnútroštátnu nákladnú cestnú dopravu a medzinárodnú nákladnú cestnú dopravu. Prepravný poriadok neplatí pre prepravu živých zvierat a nebezpečných vecí, pre cestnú dopravu vykonávanú v rámci kombinovanej dopravy, ak boli pre tento druh prepravy vydané samostatné prepravné podmienky.

(4) Nákladnú cestnú dopravu možno vykonávať iba vozidlom (-ami), ktoré je (sú) určené, vyrobené a schválené na prepravu vecí a tovaru podľa osobitných predpisov - zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

(5) Dopravca vo vnútroštátnej cestnej doprave okrem iného spĺňa všeobecné povinnosti dopravcu podľa zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov a v medzinárodnej cestnej doprave naviac plní povinnosti vyplývajúce z citovaného zákona o cestnej doprave.

(6) Dopravca spolu s prepravcom (odosielateľom alebo príjemcom) dbá, aby sa prepravy uskutočňovali čo najhospodárnejším využitím dopravných prostriedkov. Odosielateľ a príjemca sú vo vzájomnej spolupráci vytvárať podmienky na urýchlenie a zmechanizovanie nakladacích a vykladacích prác. Pri vykonávaní prepravy nákladov platia nižšie uvedené všeobecné prepravné podmienky, ktorých sa dopravca pridržiava.

Všeobecné prepravné podmienky

Čl. 2

Druhy zásielok

Dopravca

a) prepravuje náklady ako vozové zásielky alebo kusové zásielky alebo ako prikládky,

b) za vozovú zásielku považuje zásielku prepravenú jednému odosielateľovi jednou jazdou vozidla, ak bola využitá užitočná alebo celková hmotnosť vozidla alebo bez zreteľa na hmotnosť zásielky, ak

1. využije ložnú plochu vozidla,

2. jej prepravu vykonáva osobitnou jazdou vozidla podľa dohody s prepravcom alebo preto, že to vyžaduje povaha nákladu, prípadne vykonanie prepravy v požadovanej lehote,

3. ju nakladá alebo vykladá na dvoch alebo viacerých miestach; jednu jazdu vozidla ide aj vtedy, ak z prevádzkových dôvodov preloží zásielku na iné vozidlo.

c) za prikládku považuje zásielku prepravovanú spoločne s inými zásielkami alebo osobitne pri takej jazde vozidla, ktorú by inak musel vykonať bez nákladu.

d) zásielky, na ktoré sa nevzťahujú ustanovenia bodov 2 a 3 sa považujú za kusové.

Čl. 3

Objednávanie prepravy

(1) Odosielateľ zásielky si u dopravcu prepravu objednáva. Objednávku môže urobiť ústne, písomne, telefonicky, ďalekopisom, telegraficky alebo faxom. Ústnu, telegrafickú a telefonickú objednávku treba na vyzvanie potvrdiť písomne. Ak objednávka nebola vykonaná písomne, ďalekopisom alebo faxom, alebo ak sa týmito spôsobmi dodatočne nepotvrdila, platia záznamy dopravcu, pokiaľ prepravca nedokáže opak.

(2) Objednávka prepravy musí obsahovať všetky údaje potrebné na vykonanie a vyúčtovanie prepravy, aby mohla po prijatí plniť funkciu prepravnej zmluvy, najmä

a) určenie strán (odosielateľ a dopravca), presné adresy, telefón prípadne fax,

b) opis zásielky (množstvo, hmotnosť, rozmery, poloha, uloženie, druh, obsah a obal), spôsob nakládky a vykládky a zaobchádzanie so zásielkou (napr. pri vysokej kultúrnej a umeleckej hodnote),

c) určenie času (čas nakládky, dodacej lehoty, čas vykládky), miesta odoslania a miesta určenia, prípadne aj žiadanú trasu dopravnej cesty,

d) druh a rozsah poškodenia zásielky, ak sa podáva na prepravu už poškodená (napr. preprava do opravy),

e) odplatu za vykonanú prepravu (prepravné), ktorej výška však nemusí byť určená a k tomu číslo účtu, názov a adresu peňažného ústavu, IČO a DIČO.

(3) Ak dopravca nemôže objednávku prijať, upovedomí o tom bez meškania objednávateľa.

(4) Ak bola objednávka prijatá, dopravca pristaví vhodné vozidlo v termíne uvedenom v objednávke. Ak sa vyskytnú prekážky, pre ktoré nemôže pristaviť vozidlo v dohodnutom termíne, je povinný o tom neodkladne upovedomiť odosielateľa a prípadne dojednať iný termín pristavenia vozidla. Odosielateľ môže v tomto prípade od zmluvy odstúpiť.

(5) Ak dopravca nepristaví objednané vozidlo ani v ďalšom dohodnutom termíne, je povinný uhradiť odosielateľovi preukázané náklady márnych pokusov dodania zásielky.

(6) Ak sa po vyzvaní odosielateľa na pristavenie vozidla k nakládke nenaložené vráti z viny odosielateľa, je odosielateľ povinný dopravcovi uhradiť náklady za márnu jazdu a prípadne poplatok za zdržanie vozidla.

(7) Po prijatí objednávky dopravca môže požadovať od odosielateľa zloženie zálohy až do výšky 75% z predpokladaného prepravného. Prijatie zálohy je povinný potvrdiť.

(8) Objednávku možno urobiť na jednu prepravu, určitý počet prepráv alebo na určité časové obdobie.

Čl. 4

Prepravná zmluva

(1) Prepravná zmluva vzniká medzi odosielateľom a dopravcom

a) prijatím objednávky,

b) ak ide o prepravu, ktorú už netreba objednávať, začatím prepravy,

c) prevzatím zásielky na prepravu.

(2) Objednávka je prijatá

a) ak dôjde k ústnej alebo telefonickej dohode medzi dopravcom a odosielateľom zásielky o rozsahu, čase, prípadne aj spôsobe vykonania požadovanej prepravy alebo

b) okamihom, keď písomné, telegrafické alebo faxové potvrdenie dopravcu o jej prijatí došlo objednávateľovi, ak odosielateľ žiada taktiež potvrdenie je povinný mu vyhovieť,

c) začatím objednanej prepravy, pokiaľ objednávka nebola prijatá podľa predchádzajúcich bodov.

(3) Ak dopravca vyhovie návrhu príjemcovi zásielky na jej ďalšiu prepravu inému príjemcovi, vzniká nová prepravná zmluva.

(4) Prepravnou zmluvou sa dopravca zaväzuje odosielateľovi, že vykoná prepravu za dohodnutých podmienok a za podmienok ustanovených týmto poriadkom. Odosielateľ sa dopravcovi zaväzuje, že splní dohodnuté a prepravným poriadkom ustanovené podmienky a že zaplatí prepravné.

(5) Odosielateľ zásielky a dopravca sa môžu dohodnúť, či prepravné vyplatí odosielateľ zásielky celkom alebo čiastočne, alebo či prepravné uhradí prijímateľ zásielky.

(6) Ak prepravné má uhradiť prijímateľ zásielky, ale úhradu odmietne, je povinný zaplatiť prepravné odosielateľ zásielky. V takom prípade môže odovzdať zásielku prijímateľovi len so súhlasom odosielateľa.

(7) Úhrada prepravného je splatná s odovzdaním zásielky prijímateľovi, ak nie je dohodnuté inak. Dopravca je oprávnený požadovať od času splatnosti dohodnuté penále.

(8) Zmluvou o preprave vecí dopravca môže byť zaviazaný, že zásielku počas prepravy sprevádza prepravný (nákladný) list.

(9) Odosielateľ zásielky nesie voči dopravcovi dôsledky nepravdivého uvedenia popisu fyzikálnych vlastností zásielky alebo ich neuvedenie, ktoré malo okrem iného za následok zatajenie nebezpečného alebo nezákonného charakteru prepravovanej zásielky.

(10) Prepravná zmluva obsahom a náležitosťami vychádza z príslušných ustanovení § 760 až § 773 Občianskeho zákonníka a § 261 a nasl. a § 610 a nasl. Obchodného zákonníka.

Čl. 5

Zmena prepravnej zmluvy

(1) Odosielateľ môže až do doby vydania zásielky prijímateľovi, dodatočne nariadiť dopravcovi, že

a) zásielka má byť vrátená späť do miesta odoslania,

b) zásielka má byť počas prepravy zadržaná,

c) dodanie zásielky prijímateľovi má byť odročené,

d) zásielka má byť dodaná inému prijímateľovi,

e) zásielka má byť zvýšená, znížená alebo zrušená,

f) zásielka má byť dopravená na iné miesto určenia,

g) časti zásielky majú byť dodané na rôzne alebo iné miesta vykládky ako bolo určené v prepravnej zmluve alebo prepravnom liste.

V prípadoch uvedených pod písmenami d), f), g) môže odosielateľ zásielky nariadiť pre ďalšiu prepravu alebo spiatočnú prepravu aj iný druh prepravy alebo použitie iného dopravného prostriedku. Pokyny iného druhu sú neprípustné. To isté platí pre pokyny o jednotlivých častiach zásielky okrem prípadov uvedených pod písmenom g).

(2) Vykonanie dodatočného pokynu podľa ods.1 dopravca môže odmietnuť, odročiť alebo vykonať iným spôsobom, ak

a) pokyn v tom čase, kedy bol vydaný, už nie je možné vykonať,

b) jeho vykonanie by odporovalo zákonným ustanoveniam alebo iným právnym predpisom,

c) hodnota zásielky by nekryla vzniknuté zvýšené náklady a tieto nie sú hradené alebo ich úhrada nie je zabezpečená.

(3) Ak odosielateľ zásielky nariadil, že zásielka má byť v mieste určenia zadržaná, dopravca je oprávnený za každé zadržanie alebo skladovanie požadovať dohodnuté poplatky. Ak trvá zadržanie viac ako 12 hodín, dopravca môže náklad na nebezpečie a ťarchu odosielateľa zásielky vyložiť a uskladniť, a odosielateľa musí o tom upovedomiť.

(4) Po príchode zásielky na miesto určenia a po splnení povinností vyplývajúcich z prepravného listu môže prijímateľ zásielky udeliť pokyn, aby

a) bola zásielka v mieste určenia prepravená do iného miesta určenia ako je uvedené v prepravnom liste,

b) bola zásielka vydaná s prepravným listom oproti zaplateniu prepravného a iných nevyhnutných poplatkov spočívajúcich na zásielke určenia tretej osobe,

c) mu bol vydaný prepravný list oproti zaplateniu prepravného a iných poplatkov spočívajúcich na zásielke a aby zásielka bola vydaná v mieste určenia tretej osobe,

d) mu bol vydaný prepravný list, ale aby zásielka bola oproti zaplateniu prepravného a iných poplatkov spočívajúcich na zásielke v mieste určenia vydaná tretej osobe,

e) časti zásielky boli dodané na rozličné alebo iné miesta vykládky ako je uvedené v prepravnom liste.

(5) Ak bude na základe dodatočného pokynu zásielka počas prepravy zadržaná, dopravca bude požadovať prepravné okrem prípadne vzniknutých iných nákladov po ceste, až po miesto, kde bola zásielka zadržaná.

(6) Za prijatie dodatočného pokynu odosielateľa alebo prijímateľa zásielky sa vyberá dohodnutý poplatok, ak v dôsledku tohto pokynu dôjde k zmene prepravného.

Čl. 6

Prepravný list

(1) Prepravný list ako prepravný doklad o zásielke sprevádza zásielku až do jej vydania, prípadne likvidácie. Prepravný list vyhotovuje odosielateľ najmenej v troch rovnopisoch, z ktorých jeden si ponechá pri odovzdaní zásielky na prepravu.

(2) Ak sa zásielka nakladá alebo vykladá na viacerých miestach, je potrebné vyhotoviť pre každú časť zásielky samostatný prepravný list. Pre opakované prepravy z toho istého miesta nakládky na rovnaké miesto vykládky a pre iné prepravy pre toho istého odosielateľa opakujúce sa zásadne za rovnakých podmienok, ako aj pre prepravy vnútri objektov a obvodov stavenísk odosielateľ môže s dopravcom dohodnúť použitie jedného prepravného listu pre celú pracovnú smenu vozidla.

(3) Všetky zmeny prepravnej zmluvy podľa čl. 5 je potrebné zaznamenať a v prípadoch, kde je to možné, nechať ich aj potvrdiť oprávnenej osobe vo všetkých rovnopisoch, ktoré sú v dobe zápisu k dispozícii.

(4) Do prepravného listu je potrebné zaznamenať i ďalšie skutočnosti dôležité z hľadiska prípadných nárokov odosielateľa zásielky, dopravcu alebo prijímateľa zásielky v zmysle prepravného poriadku.

(5) V prípade, že formulár prepravného listu nepostačuje na zápisy oprávnených osôb s dispozičným právom, je potrebné vyhotoviť zápisnicu a to v toľkých rovnopisoch, koľko rovnopisov prepravného listu je v dobe zápisu k dispozícii a prikladá sa ku každému z nich.

Čl. 7

Obsah prepravného listu

(1) Prepravný list obsahuje najmä tieto údaje

a) meno a adresu dopravcu, podpis, prípadne odtlačok pečiatky,

b) meno a adresu odosielateľa zásielky a prijímateľa zásielky, telefónne číslo, číslo faxu, podpis, prípadne odtlačok pečiatky,

c) obvyklé pomenovanie obsahu zásielky a jej obalu,

d) počet kusov,

e) celkovú hmotnosť zásielky

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia portálu Doprava a logistika profi.
Registrovať

Pravidelné spravodajstvo

alebo prihlásiť.

Zatriedenie dokumentu
Zatriedenie dokumentu
Vzťahuje sa k typu informácie:
Vzťahuje sa k aktuálnosti:
Vzťahuje sa k obdobiu platnosti:

Nedostupné pre váš modul.